Trend práce z domova pomalu oslabuje. Pro lidi docházející několik dnů v týdnu do kanceláře je mnohem pohodlnější vyzvednout si svou zásilku ve výdejním místě poblíž svého bydliště či na obvyklé každodenní cestě z práce. Z průzkumu rovněž vyplývá, že si výdejní místa oblíbili také starší lidé. Ve srovnání s rokem 2020 jich výdejní místa využívá dvojnásobně více.
Zájem o doručování na domácí adresu klesl o čtvrtinu
Se stoupající oblibou výdejních míst úměrně klesá zájem o doručování na domácí adresu. Pokud kurýr nezastihne příjemce doma, téměř v polovině případů lidé zvolí uložení zásilky do výdejního místa a balík si vyzvednou ještě týž den. Jako hlavní důvod využívání výdejních míst lidé uvádějí, že se nemusí časově vázat na kurýra (51 %), ušetří na přepravném (25 %) a je to pro ně pohodlnější (19 %). Doručení na domácí adresu se tak často stává službou pro příjemce z odlehlejších oblastí, vázané na pobyt na dané adrese, nebo výhodnou pro těžší balíky.
Výběr dopravce určuje i možnost výdejních a podacích míst
K nejdůležitějším kritériím balíkové přepravy patří již tradičně kvalita, spolehlivost a také cena služby. Jako zcela zásadní se po zkušenostech mnoha příjemců jeví schopnost daného dopravce zásilku dopravit výhradně do sjednaného výdejního místa a v případě jakýchkoliv nepředvídatelných okolností vyřešit situaci rychle a dle pokynů příjemce.
Proto GLS neustále rozšiřuje svoji síť o stovky výdejních míst, vždy však s ohledem na udržení vysokých standardů kvality. Aktuálně má GLS v Česku 1300 GLS Parcel Shopů a 150 GLS Parcel Boxů doplněných o možnost doručení do téměř 1.500 AlzaBoxů, které vhodně doplňují pokrytí celého území ČR.